Iskolánkat 1973-ban alapította az akkori Zala megyei Tanács azzal a céllal, hogy felzárkóztatási kísérletet tegyen a nagykanizsai járás hátrányos és veszélyeztetett helyzetű cigány tanulóinak felzárkóztatására.
A beiskolázási körzet kezdetben néhány környező településre korlátozódott, jelenleg a beiskolázás országossá vált.
Intézményünk kezdetben 1-4 osztályos iskolaként működött, a tanulók felső tagozatos képzése Nagyrécsén folytatódott.
A rendszerváltással egy időben a helyi önkormányzat felszámolta a nagyrécsei diákotthont, Csapi viszont átvállalta a felső tagozatot is, így lett 1989-től 8 osztályos iskola.
2005-től szakács és kőműves – hidegburkoló szakmák tanítását kezdtük el, jelenleg is ezen két szakmát oktatjuk az intézményben. A kollégium épületében került kialakításra a szakiskolai tanulóinknak az osztálytermeik, a tanműhelyeink a szakmák elsajátításához szükséges felszereléssel rendelkeznek. A képzések színvonalának növelése és a szakképzés fejlesztése ma is aktuális feladatunk.
Új kollégiumunk 2006-ban került átadásra, fontos közösségi szerepét érdemes hangsúlyozni, hiszen diákjaink 99%-a itt lakik hétfőtől péntekig. Pénteken iskolabusz szállítja őket haza, illetve hétfőn vissza.
A kollégium minden munkanapon három tanóra szilenciumot biztosít tanulóink számára. A szilenciumok alatt a tanulók nevelőtanárok segítségével tanulnak, elkészítik házi feladataikat, felkészülnek a másnapi iskolai kötelezettségek teljesítésére.
A szabadidő, a testi-szellemi regenerálódás érdekében a délutáni tanóra kezdéséig tart. A szabadidő hasznos és változatos eltöltését a kollégiumi nevelőtanárok heti szabadidős programjaikkal segítik.
Jelenleg kollégiumunkban 180 fő kap elhelyezést.
Iskolánkba fogadni tudjuk és integráltan neveljük a sajátos nevelési igényű tanulókat.
Az iskola a díjmentes utaztatáson felül, még napi ötszöri étkezéssel, tisztálkodási – ápolási szerekkel, taneszközökkel – tanszerekkel is ingyenesen látja el diákjait.
Az ide járó gyerekek rossz anyagi-és szociális helyzetű családokból érkeznek, a szülők önként választják az iskolát. Viszont egyre gyakrabban fordul elő, hogy gyermekjóléti szolgálat munkatársai, gyermekvédelemben dolgozók keresnek meg minket gyermekek iskoláztatása ügyében.
Jelenleg Zala, Somogy és Vas megye 42 településéről érkeznek Csapiba a tanulóink, így az iskola regionális feladatokat lát el.
Nevelési programunkban megfogalmaztuk a cigány kultúra, művészetek és a hagyományőrzés fontosságát. 2003. tanévtől oktatjuk a gyerekeknek a „beás nyelvet”, cigány népismeret tantárgy keretében pedig megismerhetik kultúrájukat és hagyományaikat.
Hagyományszerűen rendezzük meg – október 23-a tiszteletére – a „Köztársaság Kupa” elnevezésű labdarugó tornánkat, mely egész napos rendezvény, több iskola részvételével.
Az egészséges táplálkozás fontosságát szem előtt tartva – az iskolatej, zöldség és gyümölcs program lehetőséget biztosít a gyermekek tudatos étkezési szokásainak kialakítására.